2012 Yılındaki Filmler

Kristal Klaket Kısa Film Yarışmasının 6.’sı Düzenleniyor

Her yıl düzenlenen ve yüzlerce sinema tutkunlarının merakla beklediği Kristal Klaket Kısa Film Yarışması bu yıl 6. kez düzenlenecek. Başvurularının 25 ocağa kadar devam edeceği Kristal Klaket Kısa Film Yarışması için tüm hazırlıklar başladı. Yüzlerce genç yönetmenin katılacağı Kristal Klaket Kısa Film Yarışması genç yönetmenlerin hikayeklerini beyaz perdeye taşımak ve hayallerini desteklemek için kuruldu. Kategori birincilerine dünyanın saygın film akademilerinden biri olan New York Film Akademisi’nde eğitim hakkı ve para ödülü sunuluyor. Geçtiğimiz yıl Hülya Koçyiğit, Ediz Hun, Türkan Şoray, Fikret Hakan, Hamdi Alkan, Ali Sürmeli, Semih Kaplanoğlu, Derviş Zaim, İpek Tuzcuoğlu, Mithat Bereket, Nebil Özgentürk gibi ünlülere juri üyeliği yaptıran Kristal Klaket Kısa Film Yarışması bu sene hangi jurileri konuk olarak alacağı merakla bekleniyor.

Yarışmanın ödülleri şu şekilde:
Kurmaca dalı: 1’inciye New York Film Akademisi’nde 8 Haftalık Sinema Eğitimi + 7.000 TL, 2’nciye 4.000 TL, 3’üncüye 3.000 TL, İki Filme Jüri Özel Ödülü ve 1.000 TL
Belgesel dalı: 1’inciye NYFA’da 8 Haftalık Sinema Eğitimi + 7.000 TL, 2’nciye 3.500 TL, 3’üncüye 2.500 TL
Animasyon dalı: 1’inciye NYFA’da 4 Haftalık Sinema Eğitimi + 7.000 TL, 2’nciye 3.000 TL, 3’üncüye 2.000 TL
Finalistlerin 5 Mart’da açıklanacağı yarışmanın ödül türeni 16 Nisan 2013 salı günü yapılacak. Yarışma hakkında daha detaylı bilgileri www.kristalklaket.com sitesinden edinebilirsiniz.

After Earth-Fragmanı

Olağan üstü bilim kurgu filmlerine imza atmış Will Smith After Earth Filminde oğlu Jaden Smith ile birlikte başrol oynuyor. Filmin hikayesi günümüzden çok uzak bir gelecekte tamamen kurgusal bir dünya üzerinde geçmektedir. İnsanlar dünyamızı terk etmiş ve başka gezegenlere yerleşmişlerdir. Kahramanlarımız küçük Kitai(Jaden Smith) ve babası Jack(Will Smith) Dünya’ya yaptıkları bir yolculuk sırasında uzay gemileri arızalanır ve Dünya’da mahsur kalırlar. Fİlm ise Dünya’da yaşayan hayvanlar ve yaratıklarla yaşadıkları macerayı anlatmaktadır.

Film‘de olağan üstü grafik efektleri ve yeni teknolojiyle gelişen film efektleri oldukça fazla yer almaktadır. Will Smith‘ten beklenilecek gibi güzel bir bilim kurgu filmi olan After Earth 6 Temmuz 2013’te vizyona girecektir. Film için birde internet sitesi yapılmış ve Html5 kodları kullanılarak görsel efektlerde üst düzey başarı elde edilmiş buraya tıklayarak After Earth filminin sitesine ulaşabilirsiniz.

İşte The Grand Budapest Hotel’in Oyuncu Kadrosu

Ünlü yönetmen Wes Anderson yaptığı son açıklama’da yeni filmi olan “The Grand Budapest Hotel“in yeni oyuncu kadrosu belirlenmiş bir çok ünlü ismin oynayacağı filmde yeni isimlerde mevcut. Yaptığı filmlerle dikkatleri üstüne çeke Wes Anderson yağtığı açıklamalarla filminin iyi derecede olduğunu ileri sürdü. Senaryosunu dahi kendi yazıdığı filmin oyuncularını bizzat kendi açıklayan Wes Anderson daha önce çalıştığı oyuncularla anlşamış ancak yeni oyuncularla birlikte güzel bir film olacağını düşünmüş ki yeni oyuncularda yer almaktadır.

Wes Anderson yaptığı açıklamalarla filmine büyük ilgi çekti ve filminde oynayacağı oyuncuları kendisi açıkladı. Daha önceki filmlerinde de oynayan isimler bulunmakla birlikte yeni isimlerde mevcut. İşte The Grand Budapest Hotel’in oyuncu kadrosu : Ralph Fiennes, Tilda Swinton, Saoirse Ronan, Jeff Goldblum, Willem Dafoe, F. Murray Abraham, Jude Law, Adrien Brody, Edward Norton, Harvey Keitel, Jason Schwartzman, Bill Murray ve Mathieu Amalric. The Grand Budapest Hotel, 85 yıl önce bir Macar otelinde yaşananları anlatacak. Henüz çekim takvimi belli olmayan filmin Aralık 2014’te vizyona girmesi bekleniyor.

Çılgın Hırsız 2 – Fragmanı

İnanılmaz bir animasyon filmi olan “Çılgın Hırsız” yaptığı ilk filmle birlikte büyük küçük herkesin sinema salonlarını doldurmasına yetmişti. Bir animasyon filminden beklenmeyecek kadar komik bir film olan “Çılgın Hırsız” şimdide filminin 2.sini çıkarmakla meşgul. “Çılgın Hırsız 2” adına sahip olacak film bizlere bir animsayon filminden fazlasını vereceği kesin. Sizlerde vizyon’a girmeden film hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıda sunduğumuz fragmanı izleyebilir ve fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

1. film gibi Çılgın Hırsız 2’de de yine hırsızımızın başına gelmedik olay kalmayacak gibi gözüküyor. Bizlere sundukları fragmandan bişey anlaşılmasada Çılgın Hırsız 2’nin tıpkı birincisi gibi etkileyici ve komik olacağını düşünüyorum. Aşağıda sunduğumuz fragmanı izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz. ilerde başka bir fragman eklenir eklenmez sizlerle paylaşacağız.

Htr2b Dönüşüm

Film Orjinal Adı: Htr2b Dönüşüm
Sinema Tür: Gerilim | Korku
Filmin Adı: Htr2b Dönüşüm
Yönetmen: Osman Evre Tolga
Görüntü Yönetmeni: Osman Evre Tolga
Senaryo: Osman Evre Tolga
Sanatçıları: Serkan Altunorak, Veda Yurtsever İpek, Ahmet Somers
Yapımcı: 2012 | Türkiye
Film izleme süresi: 2 Saat
Sinema izleme Tarihi: 28 Aralık 2012

Aktüel Dergisi’nde yayınlanan “Şiddet geni bulundu” haberinden ve ilaç deneylerinin insanlar üzerinde yapıldığı iddialarından yola çıkarak yaratılan “htr2b Dönüşüm”; çeşitli araştırmalarda kobay olarak kullanılan ve genleriyle oynanan insanların birer “silah”a dönüştürülmesini konu ediyor. İstemsizce şiddet uygulayan ve bu şiddete maruz kalan insanların hikayesini, kötülüğe taraf olmadan anlatan “htr2b Dönüşüm”; adını da “şiddet geni” olarak nitelendirilen htr2b geninden alıyor.

Canım Öğretmenim

Film Orjinal Adı: Monsieur Lazhar
Sinema Tür: Dram | Komedi
Filmin Adı: Canım Öğretmenim
Yönetmen: Philippe Falardeau
Görüntü Yönetmeni: Philippe Falardeau
Senaryo: Philippe Falardeau
Sanatçıları: Mohamed Fellag, Sophie Nélisse, Émilien Néron
Yapımcı: 2011 | Kanada
Film izleme süresi: 94 dakika
Sinema izleme Tarihi: 28 Aralık 2012

2012 “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Oscar adayı olan filme adını veren Beşir Lazhar, bir öğretmenin intiharı ertesinde apar topar işe alınan Cezayir asıllı bir yedek öğretmendir. Öğrenciler ona alışmaya çalışırken hâlâ mülteci olan Mösyö Lazhar da kendi dertlerine rağmen iyimserliğini kaybetmez.

Anna Karenina

Film Orjinal Adı: Anna Karenina
Sinema Tür: Dram
Filmin Adı: Anna Karenina
Yönetmen: Joe Wright
Görüntü Yönetmeni: Joe Wright
Senaryo: Tom Stoppard
Sanatçıları: Keira Knightley, Jude Law, Emily Watson
Yapımcı: 2012 | İngiltere
Film izleme süresi: 130 dakika
Sinema izleme Tarihi: 28 Aralık 2012

Yönetmen Joe Wright, Tolstoy’un klasik aşk hikayesi Anna Karenina’yı taze ve orjinal bir yorum ile tekrar beyazperdeye getiriyor. Anna Karenina rolünde Keira Knightley Wright’ın önceki filmlerinde olduğu gibi yine başrolde karşımıza çıkıyor. Film de ayrıca Jude Law, Aaron Taylor Hohnson, Kelly Macdonald ve Matthew Macfadyen gibi ünlü isimlerrol alıyor.

Kıyamet Günü

Film Orjinal Adı: The Impossible
Sinema Tür: Aksiyon | Dram
Filmin Adı: Kıyamet Günü
Yönetmen: Juan Antonio Bayona
Görüntü Yönetmeni: Juan Antonio Bayona
Senaryo: Sergio G. Sánchez
Sanatçıları: Ewan McGregor, Naomi Watts, Oaklee Pendergast
Yapımcı: 2011 | ABD | İspanya
Film izleme süresi: 107 dakika
Sinema izleme Tarihi: 28 Aralık 2012

Maria ve Henry 3 çocuklarıyla birlikte kış tatillerini geçirmek için Tayland’a giderler. Bu tropik cennete birkaç gün keyifli vakit geçirmek isteyen aile, 25 Aralık gecesi düzenlenen Christmas partisine gider ve bolca eğlenirler. Ertesi sabah havuz keyfi yaptıkları sırada korkunç bir gürültüyle ortalık sarsılmaya başlar. Maria ve Henry korku içinde dona kaldıklarında, otelin duvarları üzerinden dev dalgalar da üzerlerine doğru hızla gelmektedir!

Aşk

Film Orjinal Adı: Amour
Sinema Tür: Dram
Filmin Adı: Aşk
Yönetmen: Michael Haneke
Görüntü Yönetmeni: Michael Haneke
Senaryo: Michael Haneke
Sanatçıları: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva
Yapımcı: 2012 | Almanya | Avusturya | Fransa
Film izleme süresi: 127 dakika
Sinema izleme Tarihi: 28 Aralık 2012

Michael Haneke’nin, Cannes Film Festivali’nde büyük ödül, Altın Palmiye’yi kazanan filmi “AŞK”ta (Amour) Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva ve Isabelle Huppert’in önemli oyuncular rol alıyor. Film, yıllarını birlikte geçirmiş yaşlı bir çiftin dokunaklı hikâyesini anlatıyor.

© 2015 Sinemadevri.com Tüm Hakları Saklıdır.
Mobil | SiteMap | Sitene Ekle | Seyir Defteri | Google