Kasım 2012 Filmleri

Hani Meral

Film Orjinal Adı: Hani Meral
Sinema Tür: Belgesel | Dram
Filmin Adı: Hani Meral
Yönetmen: Melek Özman
Görüntü Yönetmeni: Melek Özman
Senaryo: Melek Özman
Yapımcı: 2012 | Türkiye
Film izleme süresi: 35 dakika
Sinema izleme Tarihi: 25 Kasım 2012

Yapımcılığını Filmmor Kadın Kooperatifi’nin yaptığı ve Melek Özman’ın yönettiği belgesel film Hani Meral, Filmmor Kadın Kooperatifi tarafından vizyona çıkarılıyor. Belgeselde Aynur Doğan, Feryal Öney, Fulya Özlem, Neslihan Engin, Rojin, Sezen Aksu şarkılarını kadın cinayetlerine karşı söylüyor.

Havana’da 7 Gün

Film Orjinal Adı: 7 Days in Havana
Sinema Tür: Dram
Filmin Adı: Havana’da 7 Gün
Yönetmen: Laurent Cantet
Görüntü Yönetmeni: Laurent Cantet
Senaryo: Laurent Cantet
Sanatçıları: Josh Hutcherson, Daniel Brühl, Emir Kusturica
Yapımcı: 2012 | Fransa | İspanya
Film izleme süresi: 129 dakika
Sinema izleme Tarihi: 30 Kasım 2012

Yedi günde geçen yedi hikâye. Yedi yönetmenden tek bir kent: Havana! Sırasıyla haftanın günleri ilerlerken, farklı karakterlerin hem gündelik hem de olağandışı hayatları gözler önüne seriliyor. Filmi samimi ve gerçekçi kılan ise şehre turistik bir gözle bakmayıp şehrin ruhunu özümseyerek, farklı nesil ve kültürleri zengin bir yelpazede bir araya getirmesi. Her bir hikâyenin konusu farklı olsa da karakterler ve mekânlar da bazen hikâyeler arasında geçiş yapıyor. Havana’ya has sıcak ve yoğun duyguları yakalayan filmde ilk yönetmenlik denemesiyle oyuncu Benicio del Toro’nun yanı sıra kendi yönettiği bölümde başrolü oynayan Elia Suleiman ve bu kez kameranın önüne geçen yönetmen Emir Kusturica da yer alıyor.

Van Gölü Canavarı

Film Orjinal Adı: Van Gölü Canavarı
Sinema Tür: Komedi
Filmin Adı: Van Gölü Canavarı
Yönetmen: Mehmet Bükülmez
Görüntü Yönetmeni: Mehmet Bükülmez
Senaryo: Çetin Yeltekin
Sanatçıları: Selahattin Taşdöğen, Ceylan Yılmaz, Naci Taşdöğen
Yapımcı: 2012 | Türkiye
Film izleme süresi: 2 Saat
Sinema izleme Tarihi: 30 Kasım 2012

23 Ekim 2011’de yaşanan depremin ardından ailesini kaybetmiş olan Behçet, çocukluk arkadaşı olan Kamuran ve Nazif’i de yanına alarak İstanbul’a gitmeye karar verir. Kamuran ve Nazif de işsiz olduklarından dolayı bu teklife sıcak bakar ve yola koyulurlar. Otobüs de Behçet, ailesinin öldüğü inşaat yığınını görünce dayanamaz ve eşini, çocuğunu, şehrini bırakıp da gidemez. Otobüsten inerler ve Van gölü sahiline gelirler.

Evrenin Askerleri: İntikam Günü

Film Orjinal Adı: Universal Soldier IV
Sinema Tür: Aksiyon | Bilim Kurgu
Filmin Adı: Evrenin Askerleri: İntikam Günü
Yönetmen: John Hyams
Görüntü Yönetmeni: John Hyams
Senaryo: John Hyams
Sanatçıları: Jean-Claude Van Damme, Scott Adkins , Dolph Lundgren
Yapımcı: 2012 | ABD
Film izleme süresi: 114 dakika
Sinema izleme Tarihi: 30 Kasım 2012

Luc ve Andrew, Evrenin Askerleri tarafından yönetilen yeni bir düzen için savaş vermek zorundadırlar. Luc, Evrenin Askerleri’ni bir araya getiren bir kilise kurmuştur, amacı Evrenin Askerleri’nin beyinlerine kazınan anıları silmek ve hükümetin oyunlarını ortaya çıkartarak Evrenin Askerleri’ni özgür kılmaktır.

Görünmeyenler

Film Orjinal Adı: Görünmeyenler
Sinema Tür: Korku
Filmin Adı: Görünmeyenler
Yönetmen: Melikşah Altuntaş
Görüntü Yönetmeni: Melikşah Altuntaş
Senaryo: Serhat Hasanoğlu
Sanatçıları: Nihan Okutucu, Duru Ok, Deniz Özmen
Yapımcı: 2012 | Türkiye
Film izleme süresi: 83 dakika
Sinema izleme Tarihi: 30 Kasım 2012

Selin Onur ve altı yaşındaki kızları Merve yeni taşındıkları evde başta çok mutludur. Fakat bir süre sonra bir dizi garip olaylar yaşamaya başlarlar. Küçük kızları Merve’nin vücudunda gördükleri morluklar onların iyiden iyiye telaşlanmalarına neden olur. Evdeki bakıcıdan süphelenen Selin ve Onur, önlem olarak eve güvenlik kameraları kurmaya karar verirler. Güvenlik sistemleri belki onları dışarıdaki tehlikelerden koruyacaktır ama asıl korkutucu olan, evin içindedir. Onur’un iş seyahatine çıkmasıyla birlikte “Görünmeyenler”le evde baş başa kalan Selin ve Merve tüyler ürperten olaylarla karşı karşıya kalacaktır.

Operasyon: Argo

Film Orjinal Adı: Operasyon: Argo
Sinema Tür: Dram | Gerilim | Tarih
Filmin Adı: Argo
Yönetmen: Ben Affleck
Görüntü Yönetmeni: Ben Affleck
Senaryo: Joshuah Bearman
Sanatçıları: Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin
Yapımcı: 2012 | ABD
Film izleme süresi: 120 dakika
Sinema izleme Tarihi: 30 Kasım 2012

Gerçek olaylara dayanan “Argo” altı Amerikalıyı kurtarmak için düzenlenen, İran rehine krizinin sahne arkasında ortaya çıkan ve halkın yıllar sonra öğrendiği gizli bir operasyonu anlatıyor. İran devriminin kontrol edilemeyecek noktaya ulaştığı dönemde, 4 Kasım 1979’da militanlar Tahran’daki ABD elçiliğine saldırırlar ve içeride bulunan 52 Amerikalıyı rehin alırlar. Ancak tüm bu kaosun ortasında altı Amerikalı kaçmayı başarır ve Kanada büyükelçisinin evine sığınır. Bulunmalarının ve büyük olasılıkla öldürülmelerinin an meselesi olduğunun farkında olan Tony Mendez (Ben Affleck) adında bir CIA “sızma” uzmanı altı Amerikalının ülkeden sağ salim çıkmasını sağlayacak riskli bir plan yapar. Böylesine inanılmaz bir plan ancak filmlerde olmaktadır.

Simurg

Film Orjinal Adı: Simurg
Sinema Tür: Belgesel | Dram
Filmin Adı: Simurg
Yönetmen: Ruhi Karadağ
Görüntü Yönetmeni: Ruhi Karadağ
Senaryo: Ruhi Karadağ
Sanatçıları: Ali Ekber Akkaya, Çiğdem Kazan, Refik Ünal
Film izleme süresi: 109 dakika
Sinema izleme Tarihi: 30 Kasım 2012

‘Simurg’da, F Tipi cezaevlerine karşı ilk kez 1996’da başlatılan ölüm oruçlarına katılan 6 arkadaşın, 2000’deki ölüm oruçları ve Hayata Dönüş Operasyonu’na bakışları yansıtılıyor. Refik Ünal, Cafer Gürbüz, Çiğdem Kazan, Hüseyin Muharrem Gündüz, Ali Ekber Akkaya ve Delil İldan’ın hem 2000, hem de 2010 yılında çekilen görüntülerinin kullanıldığı 109 dakikalık film, onların hikâyesi üzerinden şekilleniyor. Korsakoff hastalığına yakalanan, konuşmakta ve yürümekte zorluk çeken 6 arkadaşın düşünceleri, ‘gökyüzü altında’ çay içmeye duydukları özlem, umutları, tanıklıkları ve bugünleri aktarılıyor.

Sinema mı? dizi sektörü mü?

Geride kalan o kadar çok sektör ve oyuncu kaldı ki artık biz bile yetişemez dolduk değerli sinema okurları. Sizlerinde bildiği gibi diziler o kadar çok yatırım aldı ve o kadar çok izlendi ki sinema sektörünü solladı diyebiliriz. Bunun sebebi gerçekten dizi sürelerinin uzun ve sezonlarının uzun olması. Çözümü var mı? Yok diye düşünüyoruz ve böyle devam edeceğini söylüyoruz.

Tabi şu da var arkadaşlar.. Televizyon her evde var ve diziler sınırsız izlenebiliyor. Ya sinema? Az da olsa bir gelir gerekiyor gitmek için ve izlemek için. Yada ne yapılıyor genelde internete düşmesi yada korsan cd satışları bekleniyor. Hal böyle olunca da sinema dizi sektörünün gerisinde kalıyor.

F Tipi Film Fragmanı

21 Aralık 2012 tarihinde vizyona girmesi planlanan filmin son hazırlıklarının bittiği de gelen haberler arasında. Biz ve bizim okurlarımızın bu filmi oldukça beklediğini ve vizyona girdiği tarihte sinemaya gideceğimizi tahmin ediyoruz. Aralık ayı itibariyle Türk sinemasında bir hareketlilik yaşanacağını geçtiğimiz günlerde söylemiştik ve o hareket de yavaş yavaş başlıyor..

Filmi biz şu yüzdem merak ediyoruz ki, 9 yönetmenle birden çalıştılar. Yani şu demek oluyor ki 9 kurgu ve dokuz düşünce birden değerli www.sinemadevri.com okurları. Peki kimler bu filmde yer alıyorlar? Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Barış Pirhasan, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, Reis Çelik, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay ve Grup Yorum yer alıyor.

© 2015 Sinemadevri.com Tüm Hakları Saklıdır.
Mobil | SiteMap | Sitene Ekle | Seyir Defteri | Google