altın portakal izle, seyret ve fragmanı

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

Merakla beklenen bu güzel festivalin 51. kez düzenlenecek olması ve halen yoğum bir ilginin gösterilmesi gerçekten bizleride bir hayli sevince boğuyor değerli sinemadevri.com okurları. Bu festivalin en güzel taraflarından birisi tüm kategorilerin geniş bir şekilde işlenmesi ve uzun metajlı filmler gibi kategorilere bir hayli önem gösterilmesi değerli okurlarımız. Film listesinin aşağıda olduğuna göre sizlere iyi seyirler…

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal

Balık / Derviş Zaim
Çekmeköy Underground / Ayşim Türkmen Keskin İlk Film, Dünya Prömiyeri
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku / Çiğdem Vitrinel Dünya Prömiyeri
Guruldayan Kalpler / Ömer Uğur Dünya Prömiyeri
İtirazım Var / Onur Ünlü
İyi Biri /Ayhan Sonyürek Dünya Prömiyeri
Klama Dayika Min – Annemin Şarkısı / Erol Mintaş İlk Film, Türkiye Prömiyeri
Kumun Tadı / Melisa Önel İlk Film
Kuzu / Kutluğ Ataman Türkiye Prömiyeri
Neden Tarkovski Olamıyorum / Murat Düzgünoğlu
Oflu Hoca’yı Aramak – O.H.A. / Osman Levent Soyarslan İlk Film, Dünya Prömiyeri
Sivas / Kaan Müjdeci İlk Film, Türkiye Prömiyeri

Altın Portakal’da Yarışacak Filmler

Akaydın, Altın Portakal’ın 50’nci yılında yönetmen Handan İpekçi, yapımcı ve yönetmen Özgür Doğan, senarist ve yapımcı Önder Çakar, oyuncu Defne Halman ile Prof. Dr. Selahattin Yıldız, sanat yönetmeni Natali Yeres ve sinema yazarı Tunca Arslan’dan oluşan ön jurinin değerlendirmesi sonucunda 10 filmin portakal için yarışmaya hak kazandığını kaydetti.

Akaydın, bu filmlerin, yönetmenliğini Ferit Karahan’ın yaptığı ”Cennetten Kovulmak”, Ali Kemal Çınar’ın “Kısa Film”, Ramin Matin’in “Kusursuzlar”, Serdar Temizkan’ın “Kutsal Bir Gün”, Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın “Mavi Dalga”, Ömer Leventoğlu’nun “Mavi Ring”, Atalay Taşdiken’in “Meryem”, Mehmet Bahadır Er ve Maryna Er Gorbach’ın “Sev Beni”, Alpgiray Uğurlu’nun “Uvertür” ve Nihat Seven’in “Uzun Yol” olduğunu anlattı.

Altın Portakal Sahiplerini Buldu

Altın Portakal yani diğer adıyla, Onur Ödülleri 46. kez sahiplerine ulaştı, görkemli bir gösteriyle sahiplerine ulaşan bu ödül bu senede baya ses getirdi. Sinemadevri.com ödüllerin gayet güzel ve yerinde olduğu gözlemlenirken hak yerini buldu diyebiliriz.

Bu sene kimler onur ödülünü yani altın portakalı kazandı.

Türk beyaz perdesine yaptıklarından ötürü; Vedat Türkali
Yönetmen olarak; Ülkü Erakalın
Müzikdeki bestekarlıklarından ötürü; Yalçın Tura
Sinema sanatçısı; Sevda Ferdağ

Ödülleri alan sanatçılarımız; ne Altın Portakalın yabancısı nede Antalya’nın yabancısı, her sene değer görülenler arasında olmasalarda genelde isimlerini duyduğumuz kişiler olarak beynize kazınmış durumdadır.

Kendi senaryosunu yazdığı ve kendisinin yönettiği 24. film olan ve film izle yicilerine sinema‘da görsel şölen gösteren Vedat Türkali; Karanlıkta Uyuyanlar uyuyanlar filmi için en iyi senaryo ödülü alarak kendi alanında bir ile imza attı.

Daha çok sinema haberlerini bizi takip ederek ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.

© 2015 Sinemadevri.com Tüm Hakları Saklıdır.
Mobil | SiteMap | Sitene Ekle | Seyir Defteri | Google