film festivali izle, seyret ve fragmanı

4.Van Gölü Uluslararası Film Festivali Askıya Alındı

Merhaba arkadaşlar başlıktan da anladığınız üzere siz film sevenler için üzücü bir haberim olacak. Biliyorsunuz ki her yıl hiç aksatılmadan düzenlenen 4.Van Gölü Uluslararası Film Festivali bu sene ertelenmek zorunda kalıyor. ve yapılan açıklamada;

“Ülkemizde yeniden yaşanan çatışmalar yüzünden, her gün ölüm haberleri gelmekte ve yüreklerimiz acıyla dolmaktadır.Kaybettiğimiz tüm insanlara olan saygımız; toplumsal olayların kaotik bir hal alması ve yaşanılan acılara olan duyarlılığımızdan dolayı, festivalimizi ertelemek zorundayız.” Diyerek 4.Van Gölü Uluslararası Film Festivalini ertelemek zorunda kalıyoruz.

Food Film Festival Türkiye’de!

Sinemayla ilgilenen herkes az çok film festivallerinden haberdardır. Bu ise bambaşka bir festival, Food Film Festivali. Belki sizler de haberdarsınızdır bu film festivalinden. Dünyaca ünlü bu festival bir çok ülkeyi gezip film festivalleri düzenliyor.

Festivale filmini göndermek isteyenler için koşullar gayet basit. Göndereceğiniz filmin ana teması isminden de anlaşıldığı gibi yemek ile ilgili olmak zorunda ve ayrıca ingilizce altyazı, HD MOV 1080p gibi özelliklerde zorunluluk taşımaktadır. Eğer filminizi çektiyseniz ya da çekmeyi düşünüyorsanız teslim etmek için 15 Eylül 2015, saat 17:00‘ye kadar vaktiniz var. Bol Şans.

2015 Cannes Film Festivali’nin Ödülleri

2015 Yılının beklenen festivali ile ilgili sinemadevri.com‘da siz değerli okurlarımıza pek bilgi veremediğimiz için hemen bilgileri, kazananları, kaybedenleri ve en önemlisi tüm detaylarıyla 2015 Cannes‘i sizler için yazdık. Sizlere göre kazananlar nasıl? Sizlerin beklentisini karşıladı mı yoksa hayal kırıklığı etkisi uyandırdı mı değerli okurlarımız? Böylesine bir soruyu cevaplamanız için sizlere rica ediyor, bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.

2015 Cannes Film Festivalinin Ödülleri

Altın Palmiye: Yönetmenliğini Jacques Audiard’ın üstlendiği Dheepan filmi / Fransa
En İyi Yönetmen: The Assassin filmiyle Hou Hsiao-hsien / Tayvan
En İyi Erkek Oyuncu: The Measure of a Man filmindeki rolüyle Fransız aktör Vincent Lindon
En İyi Kadın Oyuncu: Ödülü Mon Roi filmindeki rolüyle Fransız oyuncu Emmanuel Bercot ve Carol filmindeki rolüyle ABD ’li oyuncu Rooney Mara bölüştü.
En İyi Senaryo: Chronic filminin senaristi ve yönetmeni Michael Franco / Fransa
Jüri Ödülü: Yorgos Lanthimos’un yönetmenliğini üstlendiği The Lobster / Yunanistan
Grand Prix: Saul Fia / Macaristan
En İyi Kısa Film: Wave 98 / Lübnan

5. Malatya Uluslararası Film Festivali

5. yaşını Türk Sineması temasıyla kutlayan Malatya Uluslararası Film Festivali’nin etkinlikleri arasında bugün; saat 11:00 ile 17:00 arası İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Özgür Şeyben ile Senaryo Atölyesi”ne, yine İnönü Üniversitesi İletișim Fakültesi’nde saat 13:00-17:00 arası gerçekleşecek olan “Hans-Joachim Schlegel Sinemada Kafkaslar Film Gösterimi ve Atölyesi”ne veya Malatya Park AVM’de saat 16:00 başlayacak olan “Ünal Küpeli ile Minder Sohbetleri” etkinliğine katılabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Altın Ada Uluslararası Film Festivali

Düzenlenen görkemli törende Türk sinema ve tiyatrosunun deneyimli oyuncuları Erdal Özyağcılar, Demet Akbağ ve ünlü Kuzey Kıbrıs’lı yönetmen Derviş Zaim, Onur Ödülü aldı. Erdal Özyağcılar, ödülünü Creditwest Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Altınbaş’ın elinden alırken Derviş Zaim’in ödülünü ABD’li Oscar ödüllü yönetmen Peter Fudakowski verdi.

Festivalde, ‘Kıbrıs Sineması’ kuşağında yarışma düzenleniyor. ‘En İyi Kısa Kurmaca Film’, ‘En İyi Belgesel Film’ ve iki ‘Umut Vaat Eden Sinemacı’ kategorilerinde ödüller verilecek. Film gösterimleri Lemar Girne, Lemar Kaymaklı, Lemar Mağusa, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Goethe Enstitüsü, Home for Cooperation, Le Chateau Lambousa ve Girne Amerikan Üniversitesi’nde yapılıyor.

21. Adana Altın Koza Film Festivali

15 Eylül 2014 Tarihinde başlayacak olan bu güzel festival ile ilgili son gelişmeleri, haberleri ve etkinlikleri sinemadevri.com‘dan takip edebilirsiniz. Sizlerinde bildiğiniz gibi 21. kez düzenlenecek olan bu film festivalinde jüride değişiklikler olacağına ilişkin duyumlar alır almaz sizlere bu konuyla ilgili sinema haberi yazmak istedik.

21. Adana Altı Koza Film Festivali’nde jüri başkanı Reha Erdem olacak… Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Eylül arasında düzenlenecek 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali‘nde ulusal uzun metraj film yarışmasının jüri başkanlığını yönetmen Reha Erdem’in üstleneceği bildirdi.

19. Londra Türk Film Festivali

Türk filmlerininde rüzgar gibi eseceği bu güzel festival 22 Mayıs / 1 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleşmeye hazırlanıyor. Tüm hazırlıklar jet hızıyla devam etmesiyle beraber detaylar yavaş yavaş şekillenmeye başlandı ve biz sinema severleri en çok Türk Filmlerinin rüzgar gibi eseceği haberlerinin gelmesi değerli sinemadevri.com okurları.

Yozgat Blues’un Londra prömiyerinin yapılacağı festivalde Serra Yılmaz’a ‘Yaşam Boyu Başarı’ ödülü verilecek. Festival’in açılış gecesi verilecek ödülü, geçtiğimiz yıllarda Türk sinemasının dev isimleri Türkan Şoray, Şener Şen, Hülya Koçyiğit ve Kadir İnanır almıştı.

19. Londra Türk Film Festivali

19. Türkiye / Almanya Film Festivali

Nurnberg’de düzenlenen Türkiye/Almanya Film Festivali’nde beşi Türkiye, beşi Almanya’dan on film yarışacak. Almanya ’nın Nurnberg kentinde 19. kez düzenlenecek olan Türkiye / Almanya Film Festivali’nin yarışma filmleri ve jürileri belirlendi. Bu yıl 13-22 Mart tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, beşi Türkiye’den, beşi de Almanya’dan olmak üzere on film yarışacak.

‘Dealer’ filmiyle tanınan,Thomas Arslan’ın başkanı olduğu jüride oyuncu Barbara Auer, sinema yazarı Murat Erşahin, oyuncu Ayça Damgacı, yapımcı Titus Kreyenberg, oyuncu Ruhi Sarı ve yönetmen ve editör Fatima Reza Abdollahyan yer alıyor.

Çoğunluk Venedik’te!

Yönetmenliğini Seren Yüce’nin yaptığı, Yeni Sinemacılar’ın yeni filmi Çoğunluk Venedik Film Festivali’nin Venice Days bölümüne seçilen 12 filmden biri oldu. Dünya prömiyeri 1-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Venedik Film Festivali’nde yapacak olan Çoğunluk’ta başrolleri Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Esme Madra ve Nihal Koldaş paylaşıyor. Filmin görüntüleri ise Barış Özbiçer’e ait.

İstanbullu orta sınıf bir ailenin oğlu Mertkan’ın hayatına odaklanan film, Şubat ayında çekildi. Çoğunluk, daha önce Yeşim Ustaoğlu ve Fatih Akın’la birinci asistan olarak çalışan Seren Yüce’nin ilk filmi. Çoğunluk Venedik Film Festivali’nde ilk filmlerin yarıştığı kategoride de Geleceğin Aslanı (Lion of the Future) ödülü için yarışacak.

Çoğunluk’un yapımcılığını Yeni Sinemacılar’dan Sevil Demirci ve Önder Çakar üstleniyor.

© 2015 Sinemadevri.com Tüm Hakları Saklıdır.
Mobil | SiteMap | Sitene Ekle | Seyir Defteri | Google