osmanlı filmleri izle, seyret ve fragmanı

Osmanlı Devleti Filmi Geliyor

Osmanlı Devleti’nin son dönemi ve Atatürk’ün yaşamına ait film arşivi restore edilecek. 600.000 metre film HD kalitesinde taranacak. Akşam gazetesinin haberine göre; Tarihi arşiv niteliğindeki film arşivi restore edilecek. Mimar Sinan Üniversitesi, Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine ait orijinal film arşivini koruyor.

Toplam 600 bin metre uzunluğundaki film arşivi, güvenlik gerekçesi ile gizli bir odada saklanıyor. Filmlerin ana maddesi nitratlı gümüş olması nedeniyle patlama tehlikesine karşı özel odada belli sıcaklıkta muhafaza ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu özel arşivin restorasyonu için düğmeye bastı. Projenin duyurusunu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yapması planlanıyor.

Mahpeyker Filmi Fragmanı

Film hakkında AA muhabirine bilgi veren senarist Özgürel, bu zamana kadar Osmanlı sineması tarihinin hep erkekler üzerinden anlatıldığını, harem üzerinden yapılan anlatımların ise cinsellikle soslandırılmış hikayeler olduğunu belirterek, Osmanlıyı bir kere de kadın üzerinden anlatmak istediğini kaydetti.

KÖSEM, İKİNCİ KEZ SARAYDA
Özgürel, oğlunun tahta çıkmasıyla Kösem’in tekrar saraya döndüğünü ve saltanat naibi ilan edildiğini ifade ederek, “Kösem, 10 yıl boyunca devleti sinema başarıyla yönetti. Yabancı elçilerle görüşür, dünyanın gidişatından sinema haberdar olurdu. Yönetimde bütün ipleri ele geçirmişti. 4. Murat’ın kontrolü ele alması kolay olmadı” şeklinde konuştu.
Kaynak: Mynet

© 2015 Sinemadevri.com Tüm Hakları Saklıdır.
Mobil | SiteMap | Sitene Ekle | Seyir Defteri | Google