Sinema olmayan iller

Sinema kompleks sayısının 76 ilde 400’e yaklaştığı Türkiye’de halen Tunceli, Bayburt, Şırnak, Ardahan ve Kilis’te sinema bulunmuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tüm sanat dallarını içinde toplayan, tarihe ve duygulara tanıklık eden, toplumsal gerçekleri kuşaktan kuşağa aktaran bir sanat dalı olan sinemayı halkla buluşturmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
76 ilde sinema kompleks sayısının 400’e yaklaştığı Türkiye’de halen Tunceli, Bayburt, Şırnak, Ardahan ve Kilis’te sinema bulunmuyor.Salon sayısının bin 800’ü aştığı Türkiye’de, koltuk kapasitesi de 250 bine yaklaşıyor.

En çok sinema salonu İstanbul’da yer alırken, bu ili Ankara ve İzmir izliyor. Bursa, Antalya, Kocaeli, Muğla, Tekirdağ ve Zonguldak sinema kompleks sayısı bakımından şanslı iller arasında yer alıyor. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, son 4 yılda sinemasız il sayısının 21’den 5’e düştüğünü söyledi. Televizyonun evlere şimdiki kadar girmediği dönemlerde Türkiye’de yazlık 3 bin, kapalı 2 bin sinema salonu bulunduğunu anlatan Çelik, “İnsanlar çoluk çocuk aileleriyle birlikte sinemaya giderlerdi. Şimdi yazlık sinemaların tamamı kapandı. Bir tane bile kalmadı” dedi.

Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak için hemen tıklayın...

Yorumlayın!

Güvenlik Doğrulama * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.


Sinema Haberleri - 31 Mart 2011 -
Google - Blog - Twitter - Bing - Sinema olmayan iller
© 2015 Sinemadevri.com Tüm Hakları Saklıdır.
Mobil | SiteMap | Sitene Ekle | Seyir Defteri | Google